Akcja Żonkile – Łączy Nas Pamięć

Akcja Żonkil 19.04 związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej Markiem Edelmanem.

Przypomnijmy, że to właśnie 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Żydzi walczyli do 16 maja 1943, kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i – na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego – wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportu gen. Jurgena Stroopa w czasie operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów.  W tym roku przypada 77 rocznica powstania w getcie warszawskim.

Celem akcji Żonkile jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Dlaczego jednak to akurat żonkile przypinamy tego dnia do ubrań? Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żonkile 19.04, musimy cofnąć się do przeszłości.

Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.

Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19.04 co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.

Więcej: https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Akcja-Zonkile-o-co-w-niej-chodzi-co-oznaczaja-zonkile-i-co-symbolizuja-19-04-2020

INSTAGRAM – zapraszamy do galerii zdjęć!